Now are ye clean through the WORD which I have spoken unto you John 15:3

Ju tashmė jeni tė pastėr, pėr shkak tė fjalės qė ju kumtova. Gjoni 15:3

Entire Albanian Bible 
Complete HTML Albanian Bible with or without frames and downloadable
Albanian and English Parallel Bible Online
Searchable Albanian Bible by Words (or other languages)
Dhjata e Re nė gjuhėn shqipe (Vladimir Dervishi's Albanian New Testament)  (CHC Version)
Dhjata e Re Studimore (Ryrie's Study Notes for the New Testament in Albanian) (CHC Version)

Bible Doctrines: Beliefs That Matter (Complete Book in Albanian now available online): 

Doktrinat e Biblės: Besimet Themelore         Introduction in English

Ēfarė Thotė Bibla Pėr Jetėn e Pėrjetshme? 

Abetare e dishepullizimit in PDF files   Parathėnie   (400 pages of the 'ABC's of discipleship' material for use in your church from David Hosaflook)

Parts of the Albanian Bible on my server:
Mateu (Gospel of Matthew)   Marku (Gospel of Mark)
Gjoni (Gospel of John) Romakėt (Epistle of Paul to the Romans)

MP3 Links for the Albanian NT (CHC version):

MP3 Dhjata e Re (CHC)   (by book)Where can I find an Albanian Bible?

David Cloud's Directory of Albanian Materials (Bibles, etc.)

Bibles from nofrontiers.org web site


Albanian Gospel Tracts online:

RRruga Pėr Tek Zoti - The Way to God

A jė ti nje njeri i mirė?  Are you a good Person? Try the ultimate test..
Katėr Ligjet Shpirtėrore 4 Spiritual Laws
Burimi i njė jete tė ndryshuar - The Source of a Changed Life
Pse ėshtė bota kėshtu si ėshtė? - Why is the world the way it is?
Pėrgjigje tė pyetjeve nga Bibla (Got questions? Over 50 questions answered from the Bible
Fakte Qe Duhet Te Dini Rreth Deshmitareve Te Jehovait - Facts about the JWs Organization
A eshte MORMONIZMI i Krishtere? - Is Mormonism Christian?
Dritė e re mbi vizionin e parė tė Jozef Smithit - New Light on Joseph Smith's First Vision
A ėshtė KODI I DA VINĒIT "sulmi mė serioz kundėr krishtėrimit"? - Is The Da Vinci Code “the most serious assault against Christianity”?


Links from katekumeni.com
:

Atributet e Perendise nga Arthur Pink - The Attributes of God, Arthur Pink

Krishti: Udha, e Vėrteta dhe Jeta - Robert Murray M’Cheyne - Christ, the Way the Truth, the Life
Rendesia e Leximit te Bibles nga J.C. Ryle - Importance of Bible Reading
Dashuria nga J.C. Ryle - Love
Lutja nga J.C. Ryle  -  Prayer
Lumturia nga J.C. Ryle - Happiness  -(Original - Albanian edition is condensed)
Pasuria dhe varfėria - J. C. Ryle - Rich and Poor


OTHER LINKS:

Albanian Christian Book Catalog (from CCL's site)

Predikimi nga Kisha Biblike "Fjala e Gjallė (U.K.) - Albanian Sermons from Living Word Bible Church (U.K.)
Pėrgjigje Islamit - Answering Islam

Pėrgjigje & Argumente

Urite Mendjen - cover.jpg
Mashtruesit - Ēfarė mėsojnė kultet Si i joshin ata besimitarėt
StudentiShqiptar.com

Shkoni, pra, dhe bėni dishepuj nga tė gjithė popujt - Go and make disciples of all nations

 


Return to Brewer's Home Page
Pictures from Tirana Albania 98 Survey Trip
(Angelfire.com mirror site) has pop-ups